Bani puţini pentru persoanele cu handicap
Peste 18 miliarde de lei vechi vor fi alocaţi de la bugetul local pentru persoanele cu handicap şi pentru însoţitorii acestora. În 2015, primăria din Curtea de Argeş va propune în şedinţa Consiliului Local de astăzi ca această categorie de oameni să primească bani pentru indemnizaţii ale însoţitorilor, dar şi pentru transportul persoanelor cu handicap şi însoţitorilor. În propunerea de buget se scrie şi că cei 1850000 lei sunt insuficienţi pentru acoperirea integrală a cheltuielilor cu persoanele cu handicap, urmând ca administraţia să găsească soluţii în cea de-a doua parte a anului pentru completarea sumelor necesare.
