Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 17:44

Rămâne ca şi până acum: primarii - aleşi într-un tur, consilierii - pe listă!

Comisia de Cod electoral a stabilit, marţi, că primarii urmează a fi aleşi prin vot direct, într-un singur tur de scrutin, iar consilierii locali şi judeţeni vor fi aleşi prin vot pe liste. De remarcat că această variantă a fost susţinută de coaliţia de guvernare în timp ce PNL agrează alegerea primarilor şi a preşedinţilor de CJ în două tururi şi vot proporţional pe liste pentru consilierii judeţeni. De aceea, pentru alegerea preşedinţilor de consilii judeţene urmează a se purta negocieri între partide pentru găsirea unei soluţii. Membrii comisiei au fost de acord şi cu menţinerea pragului de 5% la alegerile locale pentru consilierii locali şi judeţeni, iar în cazul candidaţilor independenţi la o funcţie de consilier local şi judeţean, atribuirea mandatului să se realizeze doar dacă aceştia obţin un număr de voturi cel puţin egal cu coeficientul electoral calculat pentru un mandat de consilier.

 

 

 

Pin It