Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:23

Nimic în plus penru Festivalul medieval

Anul trecut, Muzeul Municipal a organizat pentru prima dată un festival medieval care a adus în oraş câteva sute de turişti şi a avut parte de mediatizare la nivel naţional. Municipalitatea nu prea a acordat mare sprijin directorului Ştefan Dumitrache, dar acesta a promis să continue şi în 2015 ceea ce a fost atunci unul dintre cele mai bune evenimente organizate în Curtea de Argeş. În proiectul de buget pe anul în curs au fost prinşi numai 20.000 lei pentru cea de-a doua ediţie a Festivalului medieval. Suma pare una ridicolă şi numai priceperea managerului va putea face ca trupe de luptători profesionişti sau formaţii de muzică tradiţională să fie prezente şi în acest an în urbea Basarabilor. Pe de altă parte, primarul Nicolae Diaconu doreşte să cumpere o sirenă cu 42.000 lei, deci cu mai mult decât dublul sumei alocate festivalului medieval!

 

Pin It