Nicolae Smădu - un bunic fericit

Primarul domnişan a trăit duminică bucuria de a i se fi născut primul nepot la Spitalul Municipal Curtea de Argeş. Proaspătul tataie era atât de emoţionat când a anunţat marea veste încât o cam dăduse în bâlbâială, ceea ce nu-i prea stă în fire. Dar trebuie înţeles, pentru că - aşa cum spunea - se simte om împlinit, după ce Abby, fiul său şi nora au făcut-o străbunică pe mama lui Năică Smădu, alături de care l-am văzut la inaugurarea Casei de Cultură din Domneşti, în decembrie trecut. "Măicuţa mea", o prezenta mândru primarul pe cea care îi făcuse darul suprem al vieţii. Acum nu-i rămâne decât să aştepte cu răbdare trecerea timpului, pentru ca într-o zi, când va apela la baston, primul lui nepot să-l prezinte prietenilor în aceeaşi manieră: "Bunicuţul meu drag..." Nouă nu ne rămâne decât să urăm familiei Smădu şi celui mai proaspăt membru al său multă sănătate, noroc şi fericire!
