Condoleanţe la Ambasada Germaniei

Preşedintele României, Klaus Iohannis, a mers ieri după prânz la sediul ambasadei din Bucureşti pentru a semna în cartea de condoleanţe deschisă cu prilejul decesului fostului şef al statului german. Richard von Weizsacker a murit zilele trecute, la vârsta de 94 ani, întristând naţiunea şi pe urmaşul său în funcţie, actualul preşedinte Joachim Gauck. Născut la Stuttgart, în 15 aprilie 1920, Richard von Weizsacker a fost mobilizat şi a luat parte la cel de-Al Doilea Război Mondial, deşi era antinazist convins. După finalizarea studiilor, a intrat în politică şi în viaţa publică, unde a ocupat mai multe funcţii de responsabilitate, remarcându-se prin corectitudine şi ţinută. A fost ales preşedinte al Germaniei în 1984, îndeplinindu-şi cu conştiinciozitate misiunea încredinţată. În virtutea bunelor relaţii dintre statele noastre, preşedintele Iohannis a transmis la Ambasada Germaniei condoleanţele şi solidaritatea poporului român cu cel german în aceste momente grele.
