Investiţie de 20 milioane euro la Albeşti

Primarul Vasile Sava îşi justifică în continuare calităţile de bun administrator al problemelor comunităţii. Cunoscut ca un adevărat campion al atragerii unor fonduri europene, a rămas deschis spre orice proiect de avangardă. Unul din această categorie este cel al unei centrale fotovoltaice, prin care se urmăreşte nu numai să se acopere nevoile de consum energie electrică al instituţiilor publice. Ideea care prinde tot mai mult contur de realitate se bazează pe un parteneriat cu o firmă din vestul ţării. Aceasta va investi sumele necesare pentru materializarea proiectului complex al centralei, estimate la 20 milioane euro, iar comunitatea locală va participa cu terenul în suprafaţă de 10 ha."Anul acesta sperăm să fie cel în care se va da startul lucrărilor de execuţie. Proiectul include şi o seră, la care în final vor lucra aproximativ 100 angajaţi, ceea ce ar fi benefic pentru comuna noastră, dar şi pentru altele din jur, care-şi vor diminua şomajul în rândul forţei de muncă active, cu plusurile de rigoare şi pentru bugetele locale", a spus ieri primarul Sava.
În altă ordine de idei, trebuie remarcat faptul că s-a adoptat bugetul pentru anul în curs, care este de 43 miliarde lei vechi. Acesta este mai mic în cifre absolute decât cel precedent, în care erau incluse şi nişte cofinanţări pe proiecte aflate în derulare, cu peste 3 miliarde lei vechi. "Trebuie să ne dimensionăm foarte corect cheltuielile, pentru că altfel riscăm să ne blocăm. Sunt convins că vom reuşi, deoarece ne-am luat deja măsuri de precauţie şi vom aduce sume suplimentare la bugetul local, care vor acoperi mai mult decât satisfăcător deficitul cu care pornim acum la drum. Dar despre toate acestea vom vorbi însă la timpul potrivit", a concluzionat primarul Vasile Sava.
