Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:16

Un raport al ISU demonstrează: pompierii fac minuni cu rable!

  • Pompierii au 80% din autospeciale mai vechi de 25 ani!
  • Numai jumătate dintre pompieri dispun de mijloace de protecţie

Situaţia este alarmantă la nivelul ISU Argeş, care dispune de maşini şi alte echipamente de intervenţie foarte vechi. De exemplu, militarii pompieri au în dotare utilaje şi autospeciale şi cu o vechime de peste 25 ani. Ba mai mult, lucrările de întreţinere, revizii şi reparaţie a tehnicii de luptă au fost realizate de-a lungul timpului de către conducătorii auto ai subunităţii. În acest moment, pompierii au în dotare 60% echipament care depăşeşte vechimea de 10 ani. Potrivit unui raport al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, autospecialele cu spumă care se deplasează la intervenţii sunt cele mai îmbătrânite: 20% dintre ele au vechime de până în 10 ani, în timp ce 80% au trecut de 25 ani!?!... 

Subunitatea are în dotare şi alte autospeciale şi utilaje de mici dimensiuni pentru intervenţii. Dintre acestea, 25% au o vechime de până la 5 ani, 50% au între 5-10 ani, iar restul de 25% au peste 10 ani. Nici la capitolul protecţie individuală militarii nu stau foarte bine. În cazul unor incendii aceştia trebuie să poarte măşti de protecţie, dar dotarea deţinută este de numai 50%. Subunitatea de Pompieri de la Curtea de Argeş a avut în anul 2014 în medie 3 intervenţii pe zi şi numai pregătirea şi munca soldaţilor au făcut ca acţiunile de luptă desfăşurate în cazul incendiilor să salveze vieţi şi bunurile celor loviţi de necaz, să fie succese neumbrite de accidentări grave.

 

 

 

Pin It