Amenzi mari pentru cei care refuză vaccinarea câinilor!

În ediţiile anterioare ale ziarului am prezentat toate detaliile despre campania de vaccinare antirabică a câinilor microcipaţi, care în ultima perioadă a întîmpinat greutăţi din cauza proprietarilor de patrupede care se opun vaccinării. Campania se desfăşoară până la sfârşitul lunii februarie şi este suportată din bugetul de stat. Problema este de fapt procedura de microcipare, cea pentru care se achită într-adevăr o taxă, de câteva zeci de lei, pe care trebuie să o plătească proprietarul. Vaccinarea este gratuită, costurile fiind suportate de la bugetul de stat, dar se face doar câinilor care sunt microcipaţi şi care sunt identificaţi printr-un carnet de sănătate. De aici şi refuzurile din partea proprietarilor de patrupede, care nu realizează că riscă să fie sancţionaţi. Potrivit reprezentanţilor DSVSA, amenda este cuprinsă între 2.000 şi 5.000 lei.
Deocamdată, la nivelul judeţului s-au achiziţionat 40.000 doze, dar medicii au solicitat doar 27.000 dintre acestea, egal cu numărul câinilor microcipaţi din judeţul Argeş.
