Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 14:12

La Carol I s-a desfăşurat concursul „O atitudine ECO – Trăieşte sănătos, mănâncă inteligent!”

Elevi ai şcolilor gimnaziale din judeţul Argeş, coordonaţi de profesorii de specialitate, au participat la concursul "O atitudine ECO- Trăieşte sănătos, mănâncă inteligent!". Organizat de reprezentanţii Şcolii "Carol I" Curtea de Argeş concursul s-a adresat micuţilor care şi-au exprimat prin picturi şi fotografie modalitatea prin care înţeleg să mănânce sănătos. Desfăşurat pe două grupe de vârstă, 7-10 ani şi 11-15 ani, concursul a avut mai multe secţiuni de participare: eseu în limba română, eseu în limba engleză, pictură şi fotografie.

Câştigătorii concursului judeţean au fost desemnaţi vineri de către comisia formată din inspectorii şcolari ai ISJ Argeş, profesorii Ana Răduţu, Adrian Hernest, Mariana Dejanu şi Sorina Ştirboiu - directorul şcolii gazdă.

La categoria pictură, locul I l-a ocupat tabloul "Hora fructelor şi legumelor", al Dariei Năstase, elevă la "Basarab I", pe locul II s-a situat "Anotimpul alimentelor sănătoase" al lui Gabriel Vâlcu, elev la "Carol I", iar pe locul III a fost desemnată pictura "Prieteni cu sănătate" a Robertei Modoran, de la "Basarab I". 

Câştigătorii aceleiaşi categorii, dar la grupa claselor V-VIII, au fost Aida Ungureanu, de la Şcoala "Mihai Eminescu" din Piteşti, care a fost desemnată pe locul I, iar cea de-a doua poziţie a fost ocupată de un elev de la aceeaşi unitate de învăţământ, Stelian Şerb. Pe locul III s-a situat Laura Năstăşoiu, elevă a şcolii din Boteni. 

La categoria „Fotografie”, elevii Şcolii "Carol I" au ocupat primele trei poziţii Răzvan Tiliuţă, Radu Lazăr şi Teodor Bădeana.   

Clasamentul concursului de "Eseu în limba engleză" a fost următorul: Cătălin Preda ("Carol I"), Iulia Lencioiu (Şcoala Gimnazială Bârseştii de Jos), iar pe locul III s-a situat lucrarea lui Vlad Căvescu ("Carol I"). 

Categoria „Eco eseu” în limba română, vârsta 9-11 ani, i-a avut câştigători pe Radu Mihai Polojan, ("Carol I"), locul II a fost ocupat de Alexandra Donu şi pe locul III s-a situat Byanca Şerban, ambele eleve ale Şcolii Gimnaziale "Basarab I".  

La grupa de vârstă 11-14 ani, pe primele trei locuri au fost clasate eseurile Andreei Valeria Atanasescu de la "Mihai Eminescu", din Piteşti, Ana Olteanu de la "Basarab I" şi Eduard Ionuţ Tarbă, elev al Şcolii "Petre Ţuţea", din Boteni. 

Concursul judeţean "O atitudine ECO – Trăieşte sănătos, mănâncă inteligent!" este cuprins în Calendarul Activităţilor Educative Judeţene al ISJ Argeş pentru anul şcolar 2014-2015, şi - după cum am spus - s-a desfăşurat la Şcoala Gimnazială "Carol I". 

Scopul proiectului a fost acela de conştientizare a elevilor asupra alimentaţiei sănătoase. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It