De sărbători, argeşenii au ajuns şi la Vedea
În acest an, argeşenii au fost de sărbători mai ponderaţi ca niciodată. Ambulanţierii n-au mai intervenit pentru a acorda ajutor unor pacienţi aflaţi în comă alcoolică şi nici pentru consum exagerat de alimente. "Spre deosebire de aceeaşi perioadă din anii anteriori, cazuistica a fost cu totul alta", ne-a declarat Marius Popescu, şeful Ambulanţei Curtea de Argeş. "Oamenii nu au mai solicitat ambulanţa pentru indigestii sau colici biliare şi nici pentru consum exagerat de alcool. Din păcate, schimbările bruşte de temperatură şi mai ales cele scăzute au adus la Urgenţa Spitalului Municipal Curtea de Argeş extrem de mulţi pacienţi, care au suferit accidente vasculare cerebrale. Este primul an când sunt înregistrate atât de multe diagnostice cu cauză neurologică. Au mai fost preluaţi şi foarte mulţi pacienţi cu tulburări de comportament, care au ajuns direct în cabinetele medicilor specialişti de psihiatrie, iar alţii au fost conduşi direct la Spitalul Vedea", a mai adăugat Marius Popescu.
