Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 09:27

Cardul de sănătate - obligatoriu de la 1 februarie

Cardul de sănătate devine obligatoriu de la 1 februarie 2015, atât pentru asiguraţi, cât şi pentru furnizorii de servicii medicale, medicamente şi dispozitive medicale. Cardul de sănătate va fi unicul instrument de validare şi decontare a serviciilor medicale şi farmaceutice din sistemul de sănătate. Doar serviciile medicale de urgenţă vor mai fi oferite fără cardul de sănătate, deoarece aceste servicii se acordă atât persoanelor asigurate, cât şi celor neasigurate.

Cardul de sănătate se eliberează strict persoanelor asigurate care au vârste peste 18 ani. Până pe 15 decembrie 2014, aproximativ 12,5 milioane carduri ajunseseră la asiguraţi, iar până la data de 1 februarie 2015 cardul trebuie activat la medicul de familie sau la oricare alt furnizor de servicii medicale: spital, policlinică sau farmacie. Activarea constă în personalizarea PIN-ului de transport - 0000 - într-un pin de patru cifre, care să fie cunoscut doar de proprietarul cardului. Personalizarea PIN-ului este obligatorie, altfel cardul rămâne în stare inactivă şi nu poate confirma serviciile medicale în sistem.

Cardurile de sănătate care nu au fost distribuite prin serviciile poştale vor fi trimise de casele de sănătate către medicii de familie în cursul lunii ianuarie, iar pacienţii le vor putea ridica de la aceştia.

 

 

Pin It