Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 09:27

Covrigii se vând alături de ace, brice şi ... aplice!

În prag de sărbători, la Curtea de Argeş se vinde aproape orice şi oriunde fără ca cineva să-i controleze pe comercianţi. Cel puţin asta spun locuitorii din jurul pieţelor din municipiu, care văd aproape zilnic vânzători etalând pe mesele şubrede maldăre de şiruri de covrigi alături de papuci şi alte produse plastice. În Piaţa Ivancea vânzătorii magazinelor în care se comercializează pâine au scos lăzile pe trotuare, astfel ca praful şi alte mizerii să ajungă pe masa unor argeşeni chiar de sărbători. În Piaţa Centrală alţii au înghesuit pe tarabă pe lângă covrigi, şosete, lanţuri şi câteva coroane pentru... morţi. Şi pentru că tot vorbim de lumea de dincolo, unii dintre patronii care au firme de pompe funebre nu par descurajaţi că oamenii nu îşi doresc şi nici nu au timp să moară în această perioadă. Ei stau în uşa magazinelor, aranjând de zor "mobilierul şi coroanele de flori", care să le asigure clienţilor confortul în lumea celor drepţi. "În ultimele zile nu am văzut nici măcar un poliţist în piaţă, care să-i controleze pe vânzători. Covrigii sunt de-a dreptul jegoşi. Comercianţii îi vând în mijlocul trotuarelor, chiar în uşa toaletei publice sau lângă tomberoamnele de gunoi", ne-a spus Florina Popescu, din Cartierul Ivancea.

 

 

 

Pin It