Fără prime şi tichete de masă pentru bugetari în 2015
Guvernul va interzice şi anul viitor acordarea tichetelor de masă, a premiilor şi a primelor de vacanţă către bugetari. Însă, munca suplimentară efectuată de către aceştia peste durata normală a timpului de lucru, inclusiv în week-end şi de sărbători, va fi recompensată cu timp liber, nu cu bani. Autorităţile şi instituţiile publice, indiferent de modul de finanţare, nu vor acorda nici prime de vacanţă, tichete de vacanţă şi vouchere de vacanţă personalului din cadrul acestora. Excepţie fac premiile pentru sportivii şi colectivele tehnice care au obţinut performanţe deosebite la acţiunile sportive internaţionale, elevii cu distincţii la olimpiadele internaţionale şi concursurile internaţionale pe obiecte de învăţămînt, dar şi profesorii care i-au pregătit.
