Omagiu adus celor 25 de ani de la Revoluţie!
Cu ocazia aniversării a 25 de ani de la Revoluţie, Asociaţia Luptătorilor pentru Victoria Revoluţiei organizează o ceremonie care să marcheze evenimentul. Pentru ora 11.00, în faţa Muzeului Muncipal este programată o festivitate de dezvelire a unei plăci aniversare, iar la ora 12.00 se vor depune coroane de flori la Cimitirul Eroilor din Curtea de Argeş. „Să sperăm cu vremea va ţine cu noi să putem să ne desfăşurăm activitatea în condiţii bune, avem parte şi de invitaţi de marcă, un secretar de stat din cadrul Ministerului Apărării Naţionale şi am primit promisiuni din partea preşedintelui Consiului Judeţean, Florin Tecău că va veni la Curtea de Argeş cu această ocazie”, a declarat Florin Negoi, preşedintele Asociaţiei Luptătorilor pentru Victoria Revoluţiei din 22 decembrie 1989. „Pentru mine, care sunt unul dintre cei ce în urmă cu 25 de ani am participat la revoluţie, festivitatea înseamnă foarte mult. Cel mai important este faptul că generaţiile viitoare nu mai sunt obligate să stea în frig sau în întuneric şi au posibilitatea să fie liberi”, a concluzionat Florin Negoi. Acesta nu este singurul gest de lăudat al preşedintelui Asociaţiei LVR din 22 decembrie 1989 care, în fiecare an le-a adus un omagiu victimelor ce au luptat pentru a le oferi libertate românilor.
