Se distribuie alimentele de la UE!
În primele două zile ale săptămânii viitoare se vor distribui alimentele sosite din partea Uniunii Europene, în intervalul orar 10.00-16.00. Potrivit Marianei Moise, şefa Serviciului Public Asistenţă Socială din cadrul Primăriei Curtea de Argeş, numărul beneficiarilor depăşeşte 3.000. Fiecare persoană va primi câte două cutii cu produse alimentare. O cutie conţine următoarele alimente: făină - 3 kg, mălai - 3 kg, o pungă paste făinoase, zahăr - 2 kg, ulei - 2l, patru conserve din carne de porc, trei conserve din carne de vită şi cinci cutii pate de ficat. Până la ora actuală, au fost primite 1.485 de cutii, iar pentru a acoperi întregul necesar va fi nevoie de aproximativ 6.500 de cutii. Locul de unde se vor împărţi ajutoarele UE este depozitul de pe strada Vlad Ţepeş, nr.3. Potrivit reprezentanţilor biroului asistenţă socială, abia după sărbători va fi o nouă rundă de distribuire a alimentelor.
