Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:09

Se construieşte Hotelul de Gheaţă!

Din 20 decembrie se dă startul celui de-al X-lea an de când se construieşte Hotelul de Gheaţă din Munţii Făgăraş. Tematica sezonului care marchează ediţia aniversară este "Zodiacul", temă care va sta la baza fiecărui eveniment organizat, dar şi la designul interior al camerelor. Materialele folosite la construirea hotelului sunt gheaţa din Lacul Bâlea, de unde sunt scoase şi tăiate blocuri imense folosite la ridicarea zidurilor, iar zăpada adunată de pe întreg versantul montan, este folosită pentru fixarea cărămizilor de gheaţă şi finisare. Pentru a inaugura hotelul în ziua de Crăciun, lucrările au fost demarate de săptămâna trecută, iar turiştii care sunt curioşi să vadă cum se construieşte pot urca zilnic la Bâlea, între orele 12 şi 15. 

 

 

 

Pin It