Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:02

Oameni izolaţi la Brăteşti

Ieri a sunat la redacţie o localnică din cătunul Sub Dos, Tatiana Grădinaru, care a reclamat faptul că un număr de 7 gospodării şi vreo 13 oameni cu vârste cuprinse între 13 şi 87 ani ar avea dificultăţi în ceea ce priveşte asigurarea legăturii cu restul comunei Albeşti. În fapt, acum câţiva ani, în urma unor inundaţii, podul care făcea legătura spre cătun a fost distrus. Primăria a improvizat o cale de trecere, deoarece nu avea sumele disponibile pentru refacerea trecerii peste pârâul alimentat de viituri. Acum a obţinut banii, dar timpul întârziat a blocat lucrările. Firma care le execută a lăsat acei oameni izolaţi de câteva zile. Singura lor legătură cu restul lumii este o punte improvizată. "N-am ştiut că se vor face lucrări, pentru că n-am fost anunţaţi. Am încercat să discutăm cu constructorii, dar ne-au luat în râs. Acum nu mai lucrează, căci timpul e urât. Puntea de trecere este nesigură, făcută din cofraje şi oricând se poate produce un accident. Am reclamat la primar, ne-a promis că se va reglementa situaţia, dar acum nu mai sunt acolo nici măcar constructorii... Recunosc, poate că am fost şi eu ceva mai revoltată şi am ridicat tonul, îmi cer scuze dacă am greşit când am fost la primărie, dar avem sentimentul că am fost lăsaţi de izbelişte. Şi nu e corect, căci cei din cătunul Păţiţi, tot au o legătură mai bună cu lumea, pe când noi suntem izolaţi", ne-a spus Tatiana Grădinaru.

Primarul Vasile Sava ne-a declarat că banii pentru repararea a trei dintre cele cinci poduri şi podeţe distruse de inundaţii au venit ceva mai târziu şi ne-a asigurat că se va crea o trecere provizorie, din tuburi, care să rezolve problema reclamată de sătenii din cătunul Sub Dos: "Voi discuta cu constructorul şi despre acea punte improvizată, care aflu că n-ar prezenta siguranţă. Oricum, oamenii pot sta liniştiţi, căci nu vor rămâne izolaţi: în câteva zile vor putea circula spre restul localităţii sau spre oraş. În primăvară, lucrările de reconstrucţie a podului vor fi demarate şi se va reveni total la normalitate".

 

 

Pin It