La Călţun, au apărut alte 6 ţări!
Bobocii asociaţiei ATE Călţun-Club Unesco au avut o săptămână inedită. A fost nevoie de imaginaţie şi de muncă în echipă ca să poată inventa o ţară a lor, cu nume, imn, numele cetăţenilor, istorie, steag, slogan, reguli ale statului, sărbătoare naţională, port, joc, sport naţional şi nu în ultimul rând, o problemă reală a societăţii cu propuneri de soluţii ce pot fi folosite pe viitor pentru un nou proiect european. Marţi, adolescenţii împărţiţi în 5 echipe au început prezentările în faţa preşedintelui asociaţiei, Nicolae Lazăr şi a unui juriu format din elevi ai Colegiului "Vlaicu Vodă". Bobocii au fost super-inventivi şi au avut tărâmuri precum Clătitenia, Ciocoţara, Meltingland, Emoticonia, Skittlania, stârnind râsul celor prezenţi prin creaţiile originale prezentate. Câteva dintre problemele semnalate de ei au fost poluarea, obezitatea şi tehnologia ce uneori dăunează din cauza faptului că oamenii uită că au o viaţă reală şi stau doar în faţa calculatorului. "Ne-aţi uimit cu imaginaţia voastră şi cu implicarea de care aţi dat dovadă", au fost doar câteva dintre cuvintele preşedintelui juriului, eleva Teodora Ştirboiu. Ea a mai anunţat că echipa câştigătoare se va desemna marţi, iar membrii acesteia vor avea întâietate la participarea în următoarele proiecte europene.
