Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 06:01

Amenzi grele pentru nearborarea tricolorului

Senatul a adoptat tacit, marţi, o propunere legislativă care prevede că nearborarea drapelului României de către autorităţi şi instituţii publice ar putea fi pedepsită cu amendă de la 2.000 la 10.000 lei. Potrivit propunerii, constituie infracţiune şi arborarea drapelului sau fanionului altui stat, cu alte dimensiuni decât cele ale drapelului României şi cu alte ocazii sau în alte condiţii decât cele prevăzute de lege, iar amenda este tot între 2.000 şi 10.000 lei. De asemenea, îngrădirea dreptului de a purta însemnele naţionale ar putea fi pedepsită cu amendă de la 5.000 la 20.000 lei. Constatarea contravenţiilor şi infracţiunilor şi aplicarea amenzilor se face de către prefect şi împuterniciţii acestuia, Poliţia Română, Jandarmeria Română şi se aplică conducătorului autorităţii sau instituţiei publice, primarului, preşedintelui de consiliu judeţean, precum şi persoanei fizice sau juridice vinovate pentru săvârşirea contravenţiei sau infracţiunii.

 

 

 

Pin It