La mulţi ani!
Astăzi, Şcoala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” îmbracă straie de sărbătoare. Profesorii şi elevii sărbătoresc jumătate de secol de la înfiinţarea instituţiei şcolare. De la orele 11.00 pe terenul de sport va avea loc o manifestare la care au fost invitaţi să participe reprezentanţi ai oficialităţilor municipiului, cadre didactice care au ieşit la pensie, dar şi foşti elevi care au absolvit cursurile gimnaziale aici, de-a lungul timpului. Elevii vor cânta imnul şcolii şi vor citi mai multe scrisori de felicitare primite de la predecesori. Un sobor de preoţi va ţine o slujbă religioasă şi va fi dezvelită o placă comemorativă, pe care s-a consemnat aniversarea celor 50 de ani!
