Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 05:03

Salvamontul împlineşte 45 de ani!

Salvamontiştii argeşeni vor participa la aniversarea a 45 de ani de la înfiinţarea serviciului Salvamont în România. Evenimentul se va organiza în acest sfârşit de săptămână în oraşul Geoagiu, din judeţul Hunedoara. La manifestările prilejuite de această ocazie vor lua parte reprezentanţi din toată ţara, în special membri veterani care au pus bazele acestui serviciu public. Din judeţul nostru va pleca o delegaţie formată din toţi şefii de formaţie - Valentin Retevoi, Ion Sănduloiu şi Nicolae Pleşită - alături de alţi colegi şi veterani ai serviciului. Pentru ziua de sâmbătă este programată o adunare generală oficială şi vor fi acordate diplome de merit pentru cei care au avut o contribuţie majoră la înfiinţarea Salvamontului în România.

 

 

 

Pin It