Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 22 octombrie 2021 17:05

Din culisele European Summer Cups Girls

În timpul celor trei zile cât au durat partidele de calificare la turneul final al junioarelor de 16 ani, ochiul indiscret al aparatului de fotografiat şi nu numai, a surprins multe aspecte care au scăpat spectatorilor. Unele, pe care le-am considerat mai interesante, vi le prezentăm în continuare.

 

Ioana Mincă a primit îngrijiri medicale

 

Înainte de ultimul meci de simplu, pe care l-a susţinut contra bulgăroaicei Zinaida Vaneva, sportiva noastră a solicitat un consult medical. Practic, nu era ceva grav, dar avea nişte plezne la degetele mâinii dreapte, cu care manevra racheta. După ce i-au fost bandajate, s-a declarat gata să intre în teren, liniştind-o pe căpitanul nejucător, Mihaela Buzărnescu. Şi Ioana Mincă a câştigat meciul cu scorul de 5-7, 6-1, 6-0 aducând echipei noastre scorul de 2-0, după ce Georgia Crăciun beneficiase de abandonul Elisabethei Danailova, în primul set.

 

 

Solidaritatea fiicelor "maicii Rusia"

 

Rusoaicele au dovedit o unitate de monolit şi în afara terenului. Foarte disciplinate, acestea au aşteptat umăr la umăr startul partidei decisive cu Slovacia, discutând destul de relaxate între ele sau ascultându-şi cu mare atenţie căpitanul nejucător, Oxana Mishukova. În timpul meciurilor, cele care nu erau în teren şi-au susţinut frenetic din tribună colegele!

 

 

Nemţoaicele iubesc copiii!

 

În timp ce Lena Rueffer juca partida cu poloneza Daria Kuczer, pe care a câştigat-o cu 6-0, 6-4, Ana Garbic şi Katharina Gerlach au fost extrem de atrase de un copilaş, care - fără îndoială - a fost cel mai tânăr spectator la partidele jucate la baza sportivă de pe strada Barajului, săptămâna trecută. Cele două fete "i-au făcut goange" micuţului, care a râs cu ele, de parcă le-ar fi cunoscut de când lumea.

 

 

Kuczer, cititoare pasionată

 

Poloneza Daria Kuczer (15 ani) s-a dovedit a fi o cititoare pasionată în pauzele dintre meciuri. Explicabilă locvacitatea jucătoarei cu inimă mare - aşa cum a caracterizat-o antrenorul său, Mikolaj Weymann - care n-a refuzat dialogurile cu presa şi a fost extrem de simpatică în toate intervenţiile sale. Lidera echipei, Wiktoria Kulik, care s-a accidentat după partidele din primul tur şi a abandonat competiţia, a preferat să-şi încredinţeze gândurile jurnalului personal.

 

 

Echipa României - pe tobogan

 

În 2011, echipa noastră s-a calificat şi a plecat la Leysin din postura de câştigătoare a Grupei C, în finala căreia a învins naţionala Germaniei. Cu toate că n-a rupt gura târgului în Elveţia, a avut o prestaţie onorabilă la Curtea de Argeş. Anul următor a bifat performanţa, dar de pe locul secund, după Italia. În 2013 a ocupat locul IV al grupei, după ce Bulgaria a bătut-o în jocul decisiv pentru ultima treaptă a podiumului. Anul acesta a mai coborât un loc şi poate că ar fi timpul ca FRT să reconsidere atât selecţia, cât şi pregătirea sportivelor, altfel riscăm să ne bată şi Moldova la viitoarele ediţii. Fără intenţia de a critica, a fost foarte clar că jucătoarele noastre au avut probleme cu stresul de concurs şi cu teama de a nu greşi, ca să nu mai pomenim despre lipsa de forţă de care au dat dovadă Mincă şi Gavrilă, parcă prea uşor intimidate de agresivitatea adversarelor. 

 

 

Pin It

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.