Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 22 octombrie 2021 16:10

Chindia s-a impus în barajul cu CS Mioveni şi va continua în Liga 1 în sezonul 2020-2021

l După 2-0 în tur, dâmboviţenii au obţinut la Mioveni un rezultat de egalitate, 1-1, suficient pentru a-şi păstra locul în Liga 1.

Argeşenii au sperat să întoarcă rezultatul din meciul tur şi partida de la Mioveni a început perfect pentru ei. În min. 7, Hergheligiu a marcat după o centrare venită din partea stângă, scăpând din marcaj. Gazdele au continuat să preseze, dar Chindia s-a aşezat bine în apărare, reuşind să închidă culoarele spre poarta lui Aioani. Pericolul a venit la poarta formaţiei din Târgovişte în urma a două cornere, dar fără efect pe tabelă. Şi când arbitrul Marius Avram se pregătea să fluiere finalul primei reprize, Ivancic a adus egalarea, marcând din apropiere după o centrare a lui Yameogo.

Cu 2-0 pentru Chindia în tur, misiunea formaţiei pregătite de Claudiu Niculescu s-a complicat. A început repriza a doua în atac, dorind să revină repede în joc. Oaspeţii s-au organizat însă bine în defensivă, ţinându-i pe argeşeni departe de poarta lui Aioani. Prima ocazie a reprizei secunde a aparţinut Chindiei, în min. 76, când Florea a şutat modest dintr-o poziţie bună. Acelaşi Florea nu a fost mai inspirat nici trei minute mai târziu, iar Yameogo a fost blocat de Croitoru în min. 89. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar Chindia Târgovişte va evolua în Liga 1 şi în sezonul 2020-2021!