Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 30 iulie 2021 12:27

FC Argeş a primit licenţa pentru Liga I!

Este oficial: FC Argeş a primit licenţa pentru Liga I şi a făcut un prim pas pentru a reveni în primul eşalon fotbalistic al României! Departamentul de licenţiere din cadrul Federaţiei Române de Fotbal a anunţat vineri că echipa noastră a primit licenţa pentru a evolua în Liga I în sezonul 2020-2021. Forul condus de Viorel Duru a analizat dosarul depus la sfârşitul lunii mai de oficialii grupării din Trivale şi a dat undă verde piteştenilor pentru a putea evolua pe prima scenă fotbalistică a ţării. Pentru a putea primi această licenţă, FC Argeş a trebuit să îndeplinească cinci criterii: sportiv, infrastructură, financiar, juridic, personal şi administraţie. Responsabilul cu licenţierea desemnat de clubul nostru a fost directorul sportiv Vasile Popa. Obţinerea acestei licenţe a însemnat o muncă asiduă a tuturor departamentelor, timp de mai multe luni, care s-a încheiat însă cu succes. Practic, FC Argeş are acum undă verde din partea FRF pentru a evolua în Liga I, însă pentru a putea ajunge în primul eşalon după o absenţă de aproape 12 ani, alb-violeţii trebuie să-şi câştige acest drept şi pe teren. Piteştenii trebuie să termine play-off-ul în primele două locuri pentru a reveni din nou acolo unde le este locul. Alb-violeţii vor începe competiţia pe 4 iulie, cu un meci în deplasare la Turris Turnu Măgurele. Piteştenii vor juca apoi pe 11 iulie, pe Stadionul "Nicolae Dobrin", derby-ul judeţean cu CS Mioveni. Pe 18 iulie, echipa noastră se va deplasa în Regie, pentru confruntarea cu Rapid Bucureşti. Pe 25 iulie, FC Argeş va merge la Ploieşti, pentru întâlnirea cu Petrolul, urmând ca pe 1 august să dea piept, pe arena din Trivale, cu UTA Arad.

Vasile Popa: "Nu am avut niciun fel de emoţii"

"Ne bucurăm foarte mult că am obţinut licenţa pentru a putea evolua în Liga I. A fost o muncă titanică, dar nu ne plângem. Încă de la începutul campionatului s-a lucrat la cele cinci criterii. Rodul muncii noastre s-a văzut acum. Ca şi club, pot spune că suntem bine structuraţi. Avem o bază sportivă de invidiat. Nu am avut niciun fel de emoţie că nu vom obţine licenţa. Am mai trecut prin acest proces de licenţiere şi în sezonul trecut. Totul era OK, însă nu am avut drept de promovare. Practic, acum nu ne mai rămâne decât să ne câştigăm dreptul de a evolua în Liga I şi pe teren!", a declarat Vasile Popa. Toate cele şase echipe din play-off-ul Ligii 2, inclusiv CS Mioveni şi Turris Turnu Măgurele, au obţinut licenţa pentru participarea în următorul sezon al Ligii 1. Rămâne de văzut ce se va întâmpla cu FC Hermannstadt, care a primit un răspuns negativ de la Comisia de Licenţiere. Sibienii au precizat, pentru Digi Sport, că vor face apel.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.