Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 28 martie 2024 10:39

Trofeul Victor Hănescu: favoriţii încep să piardă

Cea de a treia zi a turneului de tenis Victor Hănesc ne demonstrează încă o dată că valoarea în tenis nu are vârstă. Copiii prezenţi la Curtea de Argeş joacă la fel ca profesioniştii, iar favoriţii par să aibă soartă grea în faţa celor mai slab cotaţi în clasament.

Horia Herciu a intrat în competiţie

Ieri a debutat şi competiţia pentru sportivii de 16 ani, care sunt împărţiţi în grupe, atât la masculin cât şi la feminin, şi nu vor avea meciuri eliminatorii directe, ca la celelalte categorii. Tot ieri seară s-a jucat şi finala de fete la categoria de vârstă 12 ani.  În aceaşi competiţie a debutat şi Horia Herciu, tenismanul din Curtea de Argeş, un favorit la toate competiţiile din ţară la care participă. El a jucat împotriva lui David Voinea de la TC Râmnicu Vâlcea.

Câştigă şi cei slab clasaţi

Şi ieri, favoriţii celor două competiţii au câştigat meciurile disputate, mai puţin Alexia Tecu, ce a pierdut în faţa Denisei Pleşa cu 0-6, 2-6, în competiţia fetelor de 12 ani. La 10 ani, Elena Neacşu, favorita numărul 4, a fost învinsă de Riana Constantin cu 0-6, 5-7, după un meci disputat numai în setul II. În competiţia băieţilor, Constantin Mitranca l-a învins pe favoritul numărul 5 al turneului, Bogdan Voinea, cu 6-3, 7-6 (1), în cel mai disputat meci al zilei.

Alte meciuri interesante ale zilei de ieri s-au disputat între favoritele 4 şi 5 ale categoriei 12 ani fete, Maria Molgan şi Andra Stanciu, iar în altă dispută s-au întâlnit Andreea Lila (favorita 6) cu Bianca Dascălu (favorita numărul 3).

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 10 lei, pe trei luni 28 de lei, pe șase luni 54 de lei, iar pe un an 100 de lei.