Finala mică: România - Ungaria 2-1

Fetele noastre îşi uitaseră amărăciunea provocată de ratarea calificării în finala mare şi erau foarte optimiste înainte de partida decisivă cu Ungaria, pentru ultima treaptă a podiumului. Într-un glas, au spus că vor să-şi asigure victoria după meciurile de simplu. Prima surpriză ne-a oferit-o căpitanul nejucător Radu Popescu, prin decizia ca Mihaela Mărculescu să-i ia locul Gabrielei Nicole Tătăruş în confruntarea cu puternica Csenge Furak, deşi cu o zi înainte acuzase o accidentare la încălzire şi nu jucase. Ioana Gună, care acuza şi ea o stare de oboseală, a început catastrofal partida cu Livia Lukacs şi nu i-a ieşit mai nimic în primul set, pierdut cu 2-6. Bine sfătuită de pe banca tehnică de Radu Popescu, a reuşit să-şi adune rezervele de energie şi să egaleze scorul, la mare luptă, după ce a câştigat setul secund cu 7-6 (5). Era însă evident că jocul ei era în creştere, pe când al Liviei Lukacs "scârţâia din toate balamalele". Impresia s-a confirmat în setul decisiv, când Ioana a umilit-o pur şi simplu pe adversară, care n-a mai putut să-i ţină piept şi s-a recunoscut învinsă după un categoric 0-6.

În acel moment, România conducea cu 1-0 şi toate speranţele se îndreptau către ambiţiosa Mihaela Mărculescu, o mână de suflet, care avea să demonstreze că dispunea de o forţă mentală de-a dreptul incredibilă. Ea a început vijelios partida cu puternica Furak, pe care a surprins-o nu numai prin agresivitate, dar şi prin loviturile variate, care au purtat-o dintr-un colţ al terenului în altul, dublate de  mingi scoase de-a dreptul incredibil. Rezultatul de 6-4 în favoarea româncei a fost logic. Maghiara, mai experimentată, şi-a revenit din uluire şi a reuşit un set doi mai bun, în care a egalat situaţia tot cu un 6-4, exploatând greşelile făcute de adversara care-şi dorea să încheie conturile cât mai rapid. Realizând capcana în care căzuse, Mihaela a intrat în setul decisiv foarte motivată şi, la modul figurat, a muşcat zgura, s-a automotivat după fiecare minge, indiferent dac-a fost pierdută sau câştigată. Rezultatul a fost acela că Furak n-a mai rezistat ritmului impus de Mărculescu, deşi a uzat de toate micile trucuri cunoscute, cum ar fi folosirea prosopului după fiecare minge jucată sau cu amânarea serviciului. Evident obosită, unguroaica a cedat cu 4-6 şi obiectivul echipei noastre a fost îndeplinit: victorie în două meciuri! Formalitatea partidei de dublu le-a pus faţă în faţă pe Mărculescu şi Tătăruş cu Furak şi Anasztazia Fouraev (care juca astfel primul ei meci la Curtea de Argeş). Fetele noastre au câştigat primul set cu 6-3, dar apoi "au lăsat-o mai moale", iar adversarele au egalat la tie-break, 7-6 (5) şi şi-au asigurat, la fel, victoria cu 7-6 (9).