Curiozităţi din Curtea de Argeş: gunoi cu viermi în buricul târgului!

Zilele trecute am fost oripilaţi de o informaţie care a ajuns la urechile noastre după ce un cetăţean de pe str. Oituz ne-a sunat să ne semnaleze o problemă cu care se confruntă de vreo 2 luni de zile. Mai precis, în faţa proprietăţii familiei Olteanu de pe respectiva arteră a apărut peste noapte un morman de gunoi depozitat de nu se ştia cine, care s-a transformat rapid într-un focar de infecţie. Echipa noastră s-a deplasat la faţa locului şi, într-adevăr, ceea ce am găsit acolo ne-a întâmpinat cu un puternic miros pestilenţial şi o privelişte care nu ar avea ce căuta în mijlocul Oraşului Regal în zilele noastre! Concret, prima imagine care ne-a venit în minte a fost aceea a vechilor mahalale bucureştene unde se practicau pe vremuri asemenea acte de descotorosire de gunoiul din gospodării prin amplasarea lui la drumul mare, generându-se, împreună cu baligile de pe uliţe aşternute în urma trăsurilor, o putoare de neînchipuit şi un aspect abominabil. Revolta omului nici nu era de mirare, întrucât maldărul acela scârnav trona obscen chiar lângă scara proprietăţii sale, iar pe alocuri am zărit oştiri de viermi albi desfătându-se cu cine ştie ce hoit şi muşte grase care sfârâiau neobosite pe deasupra. Priveliştea aceea grotescă şi "de vis" ne-a amintit de celebrele versuri baudelaireiene din poemul extrem de tulburător "Une charogne" ("Hoitul"), însă ne este greu să credem că la Curtea de Argeş a apărut vreun curent al esteticii urâtului care să taie de la rădăcină bunul simţ al cetăţeanului şi să alunge orice urmă de educaţie. "E de 2 luni de zile de când nu ia nimeni de aici mizeria aceasta! Am rugat un angajat al primăriei care mătură pe drum să vină să cureţe aici şi a zis că el a vorbit cu şeful lui şi că nu e treaba lor să ia gunoiul acesta...", ne-a declarat revoltat domnul Olteanu, nepot al medicului Bălănescu, cel care a recuperat clădirile care găzduiau Evidenţa Populaţiei în urmă cu peste 10 ani şi a dat afară Poliţia. "Sunt proprietar moştenitor. Aici a fost Evidenţa Populaţiei şi, după ce au fost recuperate, încăperile au stat nefolosite câţiva ani, dar acum vreau să dau drumul la un magazin de desfacere pentru cereale şi nu pot de mizeria asta! Nu ştiu cine a adus-o şi de ce tocmai aici! Am avut groapă de gunoi în faţa Bisericii Drujeşti, pe partea cealaltă, unde am şi acolo ieşire la drum. Am făcut sesizare la primarul actual, la domnul Panţurescu. Acesta a dat ordine şi s-a desfiinţat groapa de acolo, dar văd că s-a mutat aici, lângă uşă la mine! Nu ştiu cine le aduce, cred că e cineva care vine noaptea... Dar eu nu stau să urmăresc. Am zis să să vă anunţ să vedeţi ce se întâmplă!", a mai completat acesta.

Duhoarea infectă şi amestecul de scârboşenii nu părea să mai deranjeze pe cineva din zonă. Vecinul de la deal nu prea stă pe acasă, iar peste drum locuieşte nimeni altul decât fostul executor judecătoresc Vasile Iordache. "Mă mir că domnul executor nu s-a sesizat, dar probabil din cauză că nu e lângă el şi de aceea... Nici eu poate nu mă sesizam, dar vreau să deschid un magazin. Vine miros urât şi nu ştiu cum să fac... Cum să treacă clienţii pe aici? Cred că sunt ceva animale moarte în grămadă...", a mai spus cel care ne-a adus la cunoştinţă despre lucrurile bizare ce se petrec pe str. Oituz.

Contactat telefonic de redactorii noştri, Cătălin Nastea, directorul SPU Curtea de Argeş, ne-a declarat că problema nu-i este străină, întrucât a aflat despre ea la scurtă vreme după formarea depozitului de gunoi. "Ştiţi cine aruncă acolo? Vă spun eu! Problema e apărută vizavi de poarta domnului executor Iordache. Noi am prins-o pe femeia care arunca gunoiul de la el din casă! Problema se cunoaşte şi la primărie! Eu am spus, că până nu se iau măsuri, să le dea câte o amendă de căciulă domnului Iordache şi celor pe care-i mai prinde pe acolo. Eu nu-l mai iau, că ei s-au învăţat şi, în loc să folosească pubela, îl aruncă acolo... E foarte bine dacă domnul Olteanu îşi deschide magazin acolo, poate că aşa o să vadă cine aruncă gunoiul şi poate face sesizare direct pe persoană. Eu am făcut sesizare la primărie şi le-am zis că marele executor Iordache aruncă gunoiul în stradă. El zice că nu, dar am prins-o pe femeia care-i face curat în casă aruncând gunoi acolo... Eu am mai luat de acolo, dar apărând mereu, mereu... Păi ei fac ghenă de gunoi acolo, la poartă?... Oamenii simpli din piaţă au înţeles şi nu mai aruncă, dar cei cu carte se pretează şi aruncă gunoiul la poartă... Vă cred că miroase, este şi rumeguşul acela acolo, dar eu nu mai strâng până nu se iau măsuri! Dacă aruncă unul, se învaţă şi ceilalţi apoi...", a explicat acesta.

Deocamdată, domnul Olteanu nu are altă variantă decât să facă o plângere la Biroul de Mediu din Primărie, unde Cătălin Nastea ne-a declarat că a făcut deja personal o sesizare verbală: "Eu le-am spus, luaţi legătura, mergeţi şi daţi-le amenzi, că administraţia locală plăteşte gunoiul ăsta separat aiurea, în loc să plătească cel care aruncă! Acum am trecut pe acolo când am coborât spre Gară, dar nu m-am oprit să mă uit în plasă. Domnul Iordache a zis că face şi el plângere la Primărie, că nu aruncă el. Şi este cuvântul lui împotriva cuvântului meu! Eu nu pot dovedi acuma, noi l-am prins, dar ne trebuie martori...", a încheiat directorul SPU. 

După discuţia purtată cu acesta, ne-a fost mai lesne să înţelegem mirarea domnului Olteanu că fostul executor nu era deranjat de putoarea din faţa casei lui. Fireşte, am dorit să auzim şi părerea dumnealui, însă, cum nu am primit răspuns la apelul telefonic pe care i l-am adresat vineri, deocamdată nu avem o declaraţie oficială. Între timp, domnul Olteanu va trebui să facă abstracţie de maldărul de gunoi şi de miasmele răspândite de acesta, căci, până nu se vor prinde făptaşii, sunt slabe şanse să-i fie săltat de acolo şi să se igienizeze zona temeinic. Revolta şi dezgustul nostru faţă de aceste fapte imunde, indiferent de autorul lor, nu pot fi exprimate în cuvinte, ca şi dezamăgirea că în oraşul nostru, tot cetăţeanul needucat face legea, pe câtă vreme ceilalţi sunt condamnaţi să-i suporte actele de barbarie şi ignoranţa ca pe o normalitate! Ori, dacă vom continua să ne remarcăm prin asemenea grozăvii demne de tot râsul lumii şi de toată mila, atunci suntem de condamnat fără posibilitate de amnistie! Păcat...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!