Robotica în licee: un pas spre viitorul educației și creativității, la „Ferdinand I”

#Echipa Electrob0tics din Curtea de Argeș aduce tehnologia în spiritul sărbătorilor de Crăciun
Zilele trecute, Liceul Tehnologic „Ferdinand I” din Curtea de Argeș a fost gazda unui eveniment aparte, organizat de echipa de robotică Electrob0tics. Îmbinând tradițiile de Crăciun cu tehnologia modernă, elevii au demonstrat că robotica nu este doar o disciplină tehnologică, ci și o punte spre inovație și spirit comunitar.
Tehnologia întâlnește magia Crăciunului
Sub semnul Sărbătorilor de iarnă, evenimentul a reunit elevi, profesori și membri ai comunității, creând o atmosferă caldă și inovatoare. Electrob0tics a impresionat printr-o serie de decorațiuni inedite, realizate cu ajutorul tehnologiei. Ornamentele festive, îmbinând măiestria manuală cu elementele inovatoare, au transformat spațiul într-un univers de creativitate și inspirație.
„Este o bucurie să vedem cum tehnologia poate fi utilizată pentru a reinterpreta tradițiile, aducând o notă modernă sărbătorilor fără a le diminua farmecul autentic”, a declarat prof. Andra Michai, director al Liceului „Ferdinand I”.
Competiție și distracție: FIFA24
Un alt punct culminant al evenimentului a fost competiția de FIFA24, care a atras participanți pasionați de jocurile video. Elevii s-au întrecut într-o serie de meciuri virtuale intense, demonstrând atât abilități strategice, cât și dorința de a concura într-un cadru prietenos.
„A fost o experiență extraordinară să particip la această competiție! Ne-a permis să ne relaxăm și să ne conectăm într-un mod diferit”, a spus unul dintre participanți.
Pentru a completa atmosfera festivă, elevii și profesorii au pregătit prăjituri de casă, oferind un cadru cald și familial. Aceste momente au adus bucurie tuturor celor prezenți și au consolidat sentimentul de apartenență la o comunitate unită.
Robotica: un pilon al educației moderne
Evenimentul a subliniat importanța roboticii în formarea tinerilor, oferindu-le abilități esențiale precum gândirea critică, rezolvarea problemelor și lucrul în echipă. Echipa Electrob0tics participă regulat la competiții de prestigiu, precum FTC (FIRST Tech Challenge), unde elevii își testează limitele și își dezvoltă pasiunea pentru tehnologie.
„FTC nu înseamnă doar construirea unui robot, ci învățarea de a lucra în echipă, de a inova și de a persevera în fața provocărilor”, au explicat membrii echipei. Astfel de competiții contribuie la dezvoltarea viitorilor specialiști în inginerie și tehnologie, pregătindu-i pentru o lume în continuă schimbare.
O lecție de viitor
Liceul Tehnologic „Ferdinand I” și echipa Electrob0tics demonstrează că educația STEM poate fi integrată armonios cu tradițiile culturale și valorile comunității. Prin evenimente de acest tip, elevii sunt inspirați să gândească diferit, să inoveze și să construiască un viitor mai bun.
Robotica nu este doar o disciplină tehnologică, ci o oportunitate de a modela o generație creativă, bine pregătită și deschisă spre inovație. Evenimentul organizat de Electrob0tics reprezintă un exemplu viu al modului în care tehnologia și educația pot transforma viețile tinerilor și pot crea amintiri de neuitat, mai ales în pragul Sărbătorilor de Crăciun.