Târgul Toamnei la Școala Primară Valea Brazilor din Băiculești, o sărbătoare a recoltei și a tradițiilor românești
Miercuri, 6 noiembrie, la Școala Primară Valea Brazilor din comuna Băiculești a avut loc Târgul Toamnei, un eveniment plin de culoare și voioșie, dedicat copiilor și tradițiilor din acest sezon încărcat de roade și parfumuri deosebite. Evenimentul a fost organizat de elevi, cadre didactice și de părinți, iar pe parcursul zilei, vizitatorii au avut ocazia să admire decorul și să participe la activitățile distractive planificate de aceștia. Vedetele târgului au fost, desigur, nelipsiții dovleci care au împânzit curtea școlii și cu care prichindeii abia au așteptat să facă poze. Merele coapte, strugurii, baloții de fân și produsele tradiționale au completat perfect tabloul de toamnă, iar vremea caldă a contribuit la buna desfășurare a activităților. De asemenea, standurile încărcate cu bunătăți au atras toți pofticioșii.
„Este prima dată când organizăm acest Târg de Toamnă la Școala Valea Brazilor și mă bucur că vremea a fost de partea noastră și ne-a ajutat să profităm de fiecare clipă a evenimentului. Am pregătit foarte multe activități, standurile au fost decorate cu mare grijă de cadrele didactice, părinți și de elevi, iar vizitatorii au putut admira decorul la care s-a muncit cu mare bucurie. Data viitoare când vom organiza târgul vom aduce îmbunătățiri pentru că vrem să facem din acest eveniment o amintire frumoasă pentru elevii comunei Băiculești.
Sunt de părere că asemenea activități îi ajută pe copii să fie uniți, să înțeleagă importanța și profunzimea tradițiilor și, de asemenea, îi ajută să aprecieze efortul pe care oamenii îl depun în fiecare toamnă. Au văzut cât de important este să-ți faci provizii pentru iarnă și au fost curioși să afle care este secretul din spatele borcanelor delicioase de dulceață, zacuscă și murături. Toamna este o bijuterie, un anotimp bogat, iar micuții îi iubesc culorile, darurile și semnificația”, ne-a spus Georgeta Deaconu, responsabila Școlii Valea Brazilor.
Printre activitățile care au încântat publicul s-au numărat dansurile populare, jocurile și parada costumelor tradiționale, pe care elevii le-au purtat cu mare mândrie. Evenimentul a avut un caracter educativ, dar și recreativ, oferind copiilor oportunitatea de a învăța mai multe despre tradițiile locale și despre cum își pot exprima creativitatea.
„Ne bucurăm foarte mult că am contribuit la realizarea Târgului de Toamnă. Zâmbetele copiilor sunt recompensa pentru toată munca depusă. Am avut noroc că și vremea a fost de partea noastră, astfel ne-am putut bucura cu toții de frumusețea și semnificația acestui anotimp”, ne-a declarat unul dintre părinții prezenți la târg.
La Târgul de Toamnă au fost prezenți primarul Niculaie Dragnea, dar și viceprimarul Costel Voica, care au fost plăcut impresionați de realizările elevilor. Cei doi au felicitat copiii și cadrele didactice pentru organizare, subliniind importanța educației și a conservării tradițiilor în rândul tinerelor generații din comuna Băiculești.
Totodată, primarul și viceprimarul au făcut o scurtă vizită în clădirea școlii din Valea Brazilor, ocazie cu care au prezentat lucrările recente de modernizare realizate în unitatea de învățământ. În ultima perioadă, administrația locală a investit considerabil în renovarea și dotarea școlii, scopul principal fiind crearea unui mediu de învățare modern și confortabil pentru elevi.
Printre cele mai importante îmbunătățiri se numără renovarea sălilor de clasă, modernizarea sistemului de încălzire și igienizarea întregii unități școlare. Au fost instalate table interactive în sălile de clasă, pentru a sprijini activitatea educativă în conformitate cu noile cerințe ale educației. Aceasta este doar o parte din planul de modernizare pe termen lung al școlii, iar administrația locală promite că va continua să investească în dezvoltarea infrastructurii educaționale din comună.
„Târgul Toamnei este un proiect pe care ne dorim să-l repetăm an de an. Este important ca tinerii să învețe despre tradițiile noastre, iar toamna este anotimpul perfect în care putem face acest lucru. Este perioada în care ne bucurăm de roade, de culorile naturii și de frumusețea locurilor care ne înconjoară. Ne mândrim cu județul acesta atât de frumos. Și pentru că sunt foarte preocupat de educație, îmi doresc ca și în noul mandat să facem cât mai multe investiții în acest sector. De-a lungul anilor am încercat să îmbunătățim infrastructura școlară, iar rezultatele se văd. Sălile de clasă sunt moderne. În viitorul foarte apropiat ne vom ocupa și de schimbarea mobilierului. Copiii vin cu mare drag la școală pentru că toate clasele sunt primitoare, calde, dotate cu toate cele necesare, iar cadrele didactice dedicate au mare grijă ca lecțiile să fie distractive. Pentru că vreau să fiu sigur că viitorul lor o să fie unul luminos, îmi propun să continui sprijinirea educației. Avem în plan foarte multe proiecte legate de acest subiect”, ne-a spus primarul Niculaie Dragnea.
Viceprimarul Costel Voica a adăugat:
„La Târgul Toamnei de la Școala Primară Valea Brazilor am avut ocazia să vedem talentele și creativitatea elevilor noștri, dar și efortul susținut al cadrelor didactice și al părinților. Modernizarea școlii este o investiție în viitorul copiilor, iar prin proiectele implementate am reușit să aducem clădirea la standarde foarte ridicate. Munca noastră nu se termină aici. Sunt multe lucruri pe care vrem să le realizăm și vom face tot posibilul să reușim. Căutăm soluții, atragem proiecte și investim în educația tinerelor generații”.